Ardı ardına gelen istifalar sonrası acil toplantı!

Ülkesinin AB’den çıkışına dokuz ay kala May bir yandan 27 AB üyesiyle ticaret ve iş bağlantılarını tehlikeye atmadan, diğer yandan da yeni ve küresel ilişkiler kurma hedeflerini feda etmeden bir Brexit yasası çıkarabilmek için mücadele ediyor.

May’in iş dünyasını memnun edecek bir Brexit hedefi, dün David Davis’in Brexit bakanlığından, Boris Johnson’un da dışişleri bakanlığından istifa etmelerine neden oldu. Buna rağmen yatırımcılar May’in başbakanlığının tehlikede olduğunu düşünmüyor.

Johnson dün istifa etti.

Johnson dün istifa etti.

Birlikten ayrıldıktan sonra İngiltere’nin AB ile sürdüreceği ilişki hükümet içinde iki yıldır tartışılıyor.

Brexit vizyonunu açıklayan May dün parlamentoda Muhafazakar milletvekillerine bunu anlatırken bir yandan da Brüksel’e, işbirliği yapmazlarsa İngiltere’nin hiçbir anlaşmaya varılmadan birlikten çıkmak zorunda kalacağı uyarısı yaptı.

May, “Brexit hakkında olabilecek her fikri ve her Brexit versiyonunu dinledim. Doğru olan Brexit budur” dedi.

Yüzde 51’le ‘evet’ demişlerdi

İngiliz seçmeni, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda yüzde 51.9 çoğunlukla AB’den ayrılma lehinde oy kullanmıştı. Referandumda seçmeni en çok kaygılandıran konuların göç, egemenlik hakları ve AB’ye yapılan ödemeler olduğu ortaya çıkmıştı.

Hükümet bir yandan bu konuları çözümlerken, bir yandan da AB’nin pazarlarına erişimini sürdürmenin yollarının arıyor.

Hükümet bu amaçla, iş dünyasını zorlayacak zahmetli gümrük işlemlerinden de kurtulmaya çalışıyor. Şirketler Brexit’in bir anlaşmaya varılmadan yürürlüğe girmesi halinde, yatırımlarını durduracaklarını ya da İngiltere’den çıkacaklarını söylüyorlar.

May, hükümetindeki iç sorunları yatıştırsa bile, bu kez AB liderlerini Brexit için yaptığı önerilerin işe yarayacağı konusunda ikna etmek zorunda.

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, bugün Londra’yı ziyaret edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RELATED POST

ABD nisan sonuna kadar Suriye’den tamamen çıkıyor iddiası

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin görevdeki ve eski Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin YPG/PKK’nın korunması için…

Rusya’dan ilginç tedbir! İnterneti kapatıyorlar

Rus RBK ajansının resmi makamlara dayandırdığı haberine göre, Rusya'ya yönelik internet üzerinden olası küresel tehditlere karşı bir dizi önlem alınacak.Söz…

Rusya’dan Ukrayna’ya yaptırım!

Medvedev, sosyal medya hesabından Ukrayna’dan Rusya’ya getirilen birçok ürünün girişinin yasaklanmasına dair kararnameyi imzaladığını duyurdu.Basın Ofisiden yapılan açıklamada, yasağın direkt…

Cinsel ilişkide kim daha dayanıklı diye yatağa girdi öldü

Nijerya’da Davy ve Loveth çifti, cinsel ilişkide en dayanıklı olan tarafı belirlemek için önce tartıştı, ardından cevabı öğrenmek için bir…