Dolar ne kadar oldu? (01.08.2018)

Dolar/TL ABD yaptırımlarına ilişkin devam eden endişelerle tarihi zirvesinin hemen altında işlem görmeye devam ederken Brunson kararı Merkez Bankası’nın (TCMB)enflasyon raporundaki söylemlerinin yarattığı sınırlı iyimserliği de ortadan kaldırdı.

1 AĞU 08:15 1 AĞU 08:15 Dolar ne kadar oldu? Dolar/TL 4.9284/4.9319 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL ise 5.7579/5.7612'den işlem görüyor.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bugün gerekmesi durumunda “tereddüt etmeden” sıkılaştırma yapabileceklerini söyledi. Ayrıca banka uzun süredir ilk kez ‘piyasanın tahminlerine yakın ve gerçekleşmesi mümkün’ bir enflasyon tahmin paylaştı. Banka daha önce tahminlerinin gerçekçi olmaması ile eleştiriliyordu. Bu iki gelişme gün içinde TL’yi pozitif etkilese de etki sınırlı kaldı.

ABD yönetiminin en üst düzey isimleri, Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı açıklamıştı.

Türkiye’ye yaptırım uygulanacağı açıklamasına sert tepki gösteren Ankara ise Washington yönetiminin “tehditkar bir dil” kullandığını belirterek bunun kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Brunson’un ev hapsine alınmasını adımını yeterli görmeyen ABD yönetimi Brunson’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini açıkladı. Önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ardından da ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini belirterek, aksi takdirde Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağını duyurdu.

Geçen hafta yaşanan gerilim sonrası Türkiye ABD ilişkileri piyasalarda daha yakından izleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RELATED POST

Bakan açıkladı ! Belediyeler sebze meyve satışına başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Çalıştayı'nda açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle: İki ülkenin…

Açıklama az önce geldi: Tanzim satışları internetten de başlıyor !

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Sebze ve meyve fiyatlarının ciddi yükselişi ile birlikte enflasyonla topyekûn mücadele kapsamında vatandaşlarımıza ekonomik…

Çanakkale Belediyesi’ne ilk defa atanmak üzere memur alınacak

Adaylar istenen belgeler ile birlikte aşağıda belirtilmiş tarihler içerisinde belediyenin ilanına başvuruda bulunabileceklerdir. Adaylar zabıta memuru alımı ilanına 11 şubat…

Ekonomi basınının ilk 5’i

Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırmada ocak ayının ekonomi başlıklarını belirledi. Araştırmaya göre, yılın ilk ayında…