Dolar ne kadar oldu ? Piyasalarda son durum

Türk lirasının değer kaybı devam ediyor. Asya borsalarının açılmasıyla birlikte dün akşam Dolar/TL 7,16 seviyesini görürken Euro ise 8,10 lirayı aştı.

Dolar/TL yeni haftanın ilk gününe 6,7625 seviyelerinde başladı. Merkez Bankası’nın açıkladığı tedbirlerin ardından 6,50 seviyesine kadar geriledi.

Daha sonra yeniden yükselişe geçen dolar/TL 7,00 bandında seyrediyor.

Euro/TL kuru ise 7,99 lira seviyesinde hareket ediyor. 

MERKEZ BANKASI DÜĞMEYE BASTI

Dövizdeki hareketliliğe ilişkin son hamle Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası, bankalara ihtiyaç duydukları tüm likiditenin sağlanacağını ve piyasaların işleyişinin sürdürülmesi amacıyla bir takım tedbirler alındığını açıkladı.

Merkez Bankası silahını çekti ! Yeni döviz hamlesi

“BANKA HESAPLARINA EL KONULMAYACAK”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün akşam kurda yaşanan hareketliliğin ardından açıklama yaptı.

Albayrak, “Kurdaki dalgalanmaya karşı aksiyon planı hazırladık. Paramız doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındı. Döviz hesaplarını TL’ye çevirmek veya el koymak olmaz. Gerekirse mali kural uygularız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan da ekonomi ile ilgili yapılan açıklamada, “Türkiye bir ekonomik savaş vermektedir. Ekonomik savaşı millet ve devletle birlikte kazanacağız. Mevduatlara el konulacak diye bir açıklama yapılmadı. Piyasaları tedirgin etme çabaları kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

BDDK’DAN DÖVİZ HAMLESİ

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yurt iç bankaların TL verip döviz aldıkları swap ve benzeri işlemler toplamının öz kaynaklarının yüzde 50’sini geçemeyeceğini duyurdu.

BDDK swap işlemlerine sınır getirdi

Bakan Albayrak: Gerekirse mali kural uygularız

Cumhurbaşkanlığı: Mevduatlara el konulacak denilmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RELATED POST

Dolar/TL ne kadar ? İşte günün ilk rakamları

Ayrıntılar geliyor...