Minik Alperen’in ölümüne ilişkin dava

Karşıyaka 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya, Çiğli Milli Eğitim Müdürü Mesut U, şube müdürleri Hüseyin B. ve Şener Ş. ile taraf avukatları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı Müjgan Bilgen Özen, İzmir Barosunu temsilen avukatlar, Alperen Sakin’in annesi Buket ve babası Serkan Sakin katıldı.

Tutuksuz sanık Çiğli Milli Eğitim Müdürü Mesut U, 14 Temmuz 2014’ten beri mevcut görevinde bulunduğunu belirterek olay nedeniyle çok üzgün olduğunu ifade etti.

İLGİLİ HABERMinik Alperen'in ölümüyle ilgili davada kreş sahibine tahliyeMinik Alperen'in ölümüyle ilgili davada kreş sahibine tahliye

Çiğli ilçesinde 90 özel, 61 resmi eğitim kurumu, 32 bin 500 öğrenci ve 3 bin personel bulunduğunu, 346 servis taşımacılığı yapan araç olduğunu söyleyen Mesut U, ilçe milli eğitim müdürlüğü bünyesinde 14 iş kolunda 4 şube müdürünün görev yaptığını kaydetti.

Sanık Mesut U, savunmasında, “Mevcut sınırlı personel sayısı ile 346 servisin devamlı denetimi mümkün değildir. Böyle bir sayıya ulaşan ilçede sınırlı personelle denetim yapılması mümkün değildir. Denetim hususu doğrudan devleti ilgilendiren istihdam politikasıyla ilgili bir husustur. Bu okulla ilgili olay öncesinde bize ulaşan bir şikayet yoktur, olsaydı gereği yapılırdı.” ifadelerini kullandı.

Baba Serkan Sakin ise “Burada yargılanan idareciler bir kere olsun bu okula gelmişler midir, eğer gerekli denetim yapılamayacak ise o görevden ayrılmaları gerekir.” dedi.

İLGİLİ HABERServiste unutulan Alperen'in ölümüyle ilgili şube müdürleri hakim karşısındaServiste unutulan Alperen'in ölümüyle ilgili şube müdürleri hakim karşısında

Duruşmada mahkemenin talebi üzerine CİMER ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden alınan yazılarda, olay öncesi söz konusu okulla ilgili bir şikayet gelmediğinin belirtildiği aktarıldı.

Hakim taraflara ve vekillerine son beyan ve savunmalarını yapmaları için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Olay

Çiğli ilçesinde 15 Ağustos 2017’de anaokuluna gitmek için sabah evinden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

19 Temmuz’da görülen karar duruşmasında, Alperen Sakin’in ölümünde ihmalleri bulunduğu ve delilleri yok etmeye teşebbüs ettikleri gerekçesiyle 6 sanık hakkında 5 yıldan 9 yıla kadar hapis cezaları verilmişti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında da “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla dava açılmıştı. 3 kişi hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RELATED POST

Antalya’da ormanda liseli kıza ‘işkence’ye 3 tutuklama

Olay, 31 Ocak Perşembe günü Kepez ilçesi Mazı Dağı mevkisindeki ormanlık alanda meydana geldi. Lise öğrencisi S.D., kız arkadaşı S.…

İstanbul’da sahte içki operasyonu: Binlerce sahte içki yakalandı

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Küçükçekmece Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Küçükçekmece, Yarımburgaz’da sahte içki imalatı ve…

Kartal’da 10 katlı binanın yıkımına bu sabah tekrar başlandı

Önceki gün çökme tehlikesi nedeniyle yıkımına dün başlanan apartmanda çalışmalara akşam saatlerinde ara verilmişti. Yıkım çalışmalarına bu sabah saat 08.50´de tekrar…

Kadıköy’de ‘Avanak Avni’ heykeli çalındı

Olay, Hasanpaşa Mahallesi, Kurbağalıdere Caddesi’nde geçtiğimiz Perşembe günü gece saatlerinde meydana geldi. İddiaya göre, ünlü Karikatürist Oğuz Aral’ın yarattığı karakterlerden…